Oblast využití

Nabízíme novou BEZPEČNOU HYGIENICKOU TECHNOLOGII, KTERÁ JE VEDLE STÁTNÍ STRATEGIE (SZÚ, MZ, HYGIENA) V ZAHRANIČÍ I V ČR PROVĚŘENÝM A EFEKTIVNÍM ALTERNATIVNÍM ŘEŠENÍM PREVENCE PŘED INFEKČNÍMI NÁKAZAMI.

Poskytujeme jedinečná řešení, související s novými prvky pasivní ochrany, které mají reálný vliv na kvalitu a hygienu prostředí.

Profesionálně aplikujeme foto aktivní nano materiál TiZonic - nano oxid titanu.

Přinášíme doplňkové sanitární opatření, které ve spojení s konvenčními metodami podporuje dosažení vyšší hygienické čistoty povrchů ploch..

Tyto novodobé nano materiály mají mimořádně pozitivní dopad na zdraví osob, čistotu a hygienu prostředí v interiérech.

 

Fotokatalytická mineralizace

Jednou z nejdůležitější vlastností TiO2 je tzv. fotokatalytická mineralizace, při níž dochází sledem oxidativních degradačních reakcí k postupné přeměně všech organických sloučenin na konečné anorganické produkty, oxid uhličitý, vodu a příslušné minerální kyseliny, likvidaci mechanických a chemických nečistot na ošetřených površích.Jde o přesný opak přírodní fotosyntézy. Proces využívá pouze sluneční záření, nespotřebovává energii z fosilních zdrojů, čímž je v tomto směru naprosto ekologický.

Oxid titaničitý patří mezi nejčastěji používané fotokatalytické polovodiče, zejména díky perspektivám v oblasti ochrany životního prostředí. K těmto účelům se používá buďto ve formě prášku, který je suspendován v roztoku s rozkládanou látkou, či ve formě imobilizované vrstvy.

Fotokatalýza

V přírodě se vyskytuje ve třech krystalových modifikacích, a to jako rutil, anatas a brookit. Nejčastěji se k fotodegradaci používá anatasová forma oxidu titaničitého. Při absorpci UV záření (jehož energie fotonů musí překonat energii zakázaného pásu oxidu titaničitého, která činí 3,2 eV, dochází ve struktuře TiO2 k přesunu elektronu (e–) z valenčního do vodivostního pásu, přičemž po sobě elektron zanechá kladné nabitou díru (h+), jak ukazuje reakce (1): K samotné degradaci organických látek pak dochází jednak pomocí děr samotných, neboť mají silný oxidační charakter, a dále i pomocí vznikajících hydroxylových či za přítomnosti kyslíku superoxidových radikálů.

Tento způsob odbourávání organických látek patří mezi tzv. pokročilé oxidační procesy (AOP – advanced oxidation processes) a nazývá se heterogenní fotokatalytická oxidace. Samozřejmým a častým jevem je ovšem i rekombinace páru elektron-díra, díky čemuž vykazuje TiO2 menší účinnost. To, zda převládá odbourávání organických látek vlivem kladně nabitých děr, hydroxylových radikálů vznikajících z vody či radikálů ze samotné degradované látky, závisí jak na povaze částic prášku, teplotě okolí či pH, tak i na vlastnostech odbourávané organické látky. Každá látka má totiž svou typickou degradační dráhu a její meziprodukty mohou v menší či větší míře průběh fotokatalýzy ovlivnit. K degradaci některých látek také dochází i pomocí samotného UV záření.

Vlivem fotokatalytické oxidace dochází k likvidaci mechanických a chemických nečistot, eliminaci pachů, eliminaci těkavých organických látek, a to vše probíhá po mnoho let. Mezi látky rozložitelné fotokatalýzou patří také například plynné oxidy, ozon (O3), čpavek, sirovodík, chlorované uhlovodíky, aromatické uhlovodíky, pesticidy, částice mikroprachu.

Nano aplikace TiZonic je moderní technologie s ŠIROKOSPEKTRÁLNÍMI účinky. Kombinace nano materiálu na bázi nano oxid titanu a viditelného světla nabízí pro ošetřené povrchy nové, žádané a potřebné vlastnosti.

V souvislosti s fotokatalytickou mineralizací lze na dostupných servrech najít studie a informace o účincích odborně nazývaných INAKTIVACE PATOGENŮ. JE TO POTLAČENÍ AKTIVITY MIKROORGANISMŮ - JEJICH NEUTRALIZACE. Systém aplikace nanoYo inaktivuje bakterie, viry a parazity pomocí fotoaktivní látky - TiO2 ( přesně definovaných parametrů a morfologické struktury) a viditelného světla, což je zcela nové pojetí ochrany před mikroorganismy, kdy se nejedná o klasickou chemickou dezinfekci povrchů, ale prostřednictvím fotokatalytické reakce dochází k cílenému a přitom specifickému ničení genomů patogenů.

Samotný nano materiál , který je nanesen na povrchy, kde s absolutní přilnavostí vytváří stabilní kristalickou mřížku, se nespotřebovává a INAKTIVACI patogenů pouze "zprostředkovává" jako fotokatalyzátor.

Po nasvícení povrchů ošetřených TiZonic viditelným světlem vykazují tyto povrchy po určitou dobu (například přes noc) trvalou antivirovou a antibakteriální aktivitu i v tmavých podmínkách - bez přítomnosti světla.

Fotokatalytické čištění vzduchu a povrchů ploch.

Jednou z nejvýraznějších vlastností katalyzátoru TiO2 je jeho silný destruktivní neboli rozkladný účinek, jehož podstatou je oxidační proces. Oxid titaničitý je navíc schopný při ozařování světlem rozložit téměř všechny organické sloučeniny. Je to proto, že energie, kterou poskytuje fotokatalytická reakce, je „kvantována“. To znamená, že energie každého fotonu je stejná a nezávisí na intenzitě světla. I při nízké intenzitě světla je proto k dispozici pro průběh chemických reakcí na povrchu oxidu titaničitého energie, která odpovídá tepelné energii při teplotě 30 000 °C. Při tak vysoké teplotě se může organická látka okamžitě oxidovat na CO2 a H2O. Jinými slovy je spálena. Ve skutečnosti však povrch oxidu titaničitého tak vysoké teploty nedosáhne. Mikrobiální škodliviny jsou jedním ze závažných zdrojů vnitřního znečištění ovzduší a povrchů ploch. Skládají se z částic biologického původu (bakterie, viry, houby). Aplikace, kterálikviduje ve vzduchu i na plochách vznášející se nebo ležící bakterie, viry… je relativně nová. Nicméně se používá minimálně 10 let, takže zkušenosti již máme. Čas určující oxidativní sejmutí bakteriální masy z povrchu může být důležitý pro návrh samočisticích povrchů všude tam, kde vlivem velké kumulace a migrace lidí nabývá bakteriální masa nebezpečných rozměrů.

Výhodou tohoto procesu je, že při něm nevznikají nežádoucí toxické látky.
Tyto procesy probíhají na plochách a v prostředí, které je ošetřeno nano materiálem takřka nepřetržitě (pokud je zajištěn přístup viditelného světla), proto na ošetřených površích nedochází k ulpívání nečistot, mastnot a tyto nečistoty lze snadno odstranit.

 

Nanotechnologické aplikace

Pomocí speciálních postřikových technologií vytváříme na površích ploch ultra jemné ochranné povlaky fotoaktivního nano materiálu TiZonic. Pro aplikace používáme dva druhy postřikových technologií. ESS technologii(elektrostatické postřiky), kdy díky elektrostatice dosahujeme tzv. 3D efektu, což v praxi znamená 100% pokrytí povrchů ploch, zejména těch, kam se díky přístupům bez použití této technologie nano částice běžně nedostanou. Pro ostatní povrchy používáme speciální postřikové pistole, které dovážíme výhradně přímo z Japonska a díky speciálně vyvinutým a vyrobeným systémům dokážeme vždy vytvořit speciální vrstvy, které vykazují požadované vlastnosti.

APLIKAČNÍ PISTOLE Aplikační
                pistole NANOZONE
Okamžitě po aplikaci, nano krystalky titanu díky své unikátní velikosti (2-3 nm) bezpečně přilnou k povrchům (díky adhézním silám – Van der Waalsovy síly: disperzní síly, coulombické síly) a následně probíhá proces samoorganizace (distribuce). Nano částice mají velký aktivní povrch.

Vzhledem k velikostem nano částic titanu hovoříme o tzv. "absolutní přilnavosti" na povrchy a tyto nano částice lze odstranit pouze mechanicky - oděrem, silnými abrazivními vlivy.

Jedinou podmínkou pro realizaci aplikace je, že plochy určené pro aplikaci jsou čisté, zbaveny mastnot a nečistot, suché. Toho lze dosáhnout běžným úklidem.

 

Vlastnosti a účinky TiZonic

TiZonic je označován jako nano materiál 4. generace (KOLOID TITANU)

Jedná se o anatasovou formu nano oxid titanu, specifických morfologických parametrů. TiZonic je vysoce vyspělý produkt, který má širokospektrální použití. TiZonic přináší vysokou úroveň HYGIENICKÉ ČISTOTY a to díky mnohačetným ověřeným účinkům, které vytvářejí stabilnější povrchy, jež nepodléhají tak snadno znečištění a v celkovém kontextu tím nabízejí nejvyšší dosažitelné standardy čistoty a hygieny a její udržení.

Vlastnosti materiálů na bázi TiO2:

  • Vysoká odolnost vůči otěru, smytí
  • Bezproblémové použití až do teploty 540°C
  • Specifická tepelná vodivost 7/10000K
  • Antistatický
  • Polovodič
  • Zajímavé optické vlastnosti
  • extrémně vysoký rozptyl světla
  • lepší index lomu světla než u diamantu (n = 2.4)

 TiZonic

Byla provedena diagnostika struktury vrstvy z přípravku TiZonic pomocí SEM a TEM a určení povrchové energie vzorku vrstvy.

Na základě měření kontaktních úhlů a dosažených výsledků je zřejmé, že TiZonic vytváří tzv. hydrofilní povrchy a olejofilní povrchy.

Snímky ze SEM a TEM prokázaly podobnou strukturu vrstvy TiZonic, kdy bylo možné následně určit i složení kristalků z nanostruktur. Snímky z TEM a HRTEM a následné difraktogramy určily, že povlak z přípravku TiZonic se skládá převážně z nanokrystalků TiO2 (anatas) a tyto pak vytváří na ošetřených površích vrstvy.

Proč je likvidace mikroorganismů na površích ploch lepší s využitím nanotechnologie TiZonic a překonává v mnoha ohledech běžné desinfekce, či jiné krátkodobě účinné způsoby, si můžeme jasně definovat.

Zde jsou důvody, argumenty:

  • Funkční nástřik se provádí pouze jednou jedinkrát co 6 – 24 měsíců
  • Aplikace je velmi rychlá, bez víceprací a dlouhého omezování provozu
  • Po aplikaci není nikde cítit dnes všudepřítomný zápach desinfekčních přípravků
  • Jemné vrstvy nano částic TiO2 začnou okamžitě po nástřiku kontaktně likvidovat mikroorganismy
  • Nano materiál TiZonic je řádně otestovaný, bezpečný, ekologický, schválený pro použití a jeho účinky jsou doloženy kontrolními měřeními v průběhu 1 – 2 roků v nemocničním prostředí
  • Ochranné vrstvy TiO2 pracují v přítomnosti viditelného světla nepřetržitě – bez časových prodlev, ne, jak je tomu u desinfekcí
  • Nepřetržitý účinek znamená logicky vyšší efektivitu
  • Ochranné vrstvy TiO2 pracují při přítomnosti viditelného světla dlouhodobě – až 24 měsíců
  • Dlouhodobý účinek znamená logicky vyšší efektivitu
  • Ochranné vrstvy mohou být narušeny pouze vlivem silných abrazivních (mechanických) sil – poškrábání, oděr apod.
  • Funkční nástřik je levnější, než složitý a nekonečný proces sanitací

Tímto jsou prokázány tyto účinky TiZonic:

- povrchy mají vysokou mikrobiální stabilitu – udržují se dlouhodobě čisté – samočistící efekt
- díky oxidativním účinkům fotoaktivního TiO2 dochází dlouhodobě k rozkladau mechanických, chemických, organických nečistot
- eliminace pachů v interiérech
- eliminace těkavých organických látek v interiérech
- eliminace rizik přenosu kontaktních nákaz, nozokomiálních nákaz
- výrazné snížení přilnavosti mastnot a nečistot k povrchům, přilnavost částic mikroprach a tím dochází k omezení vytváření podmínek pro záchyt a nekontrolované množení mikroorganismů
- snadnější a rychlejší údržba a úklid ošetřených ploch
- vlivem povrchového napětí nano oxid titanu se narušují chemické vazby nečistot na ošetřené povrchy
- konvenční sanitační procesy dosahují na plochách ošetřených TiO2 výrazně vyšší efektivity